27 maja był dniem Drugiego Śniadania w naszej Bibliotece. Gościliśmy Dobrego Dietetyka, panią Angelikę Telążkę oraz klasę IV ze Szkoły Podstawowej nr 3 z wychowawczynią, panią Beatą Sztorc.

Najpierw rozpracowaliśmy temat od strony literackiej.

Potem przyszedł czas na teorię. Tu obejrzeliśmy prezentację pani Dietetyk, wyjaśniającą co jest, a co nie jest zdrowe. Przeczytaliśmy skład produktu i wiemy już, że znana osoba na etykiecie nie gwarantuje jego pożytku dla zdrowia. Nie ma dla nas tajemnic Piramida Zdrowego Żywienia!

Pani Dietetyk opowiedziała, co najlepiej zjeść na drugie śniadanie, dlaczego nie można pominąć wszystkich grup składników odżywczych i czym zastąpić nutellę i pepsi.

 

Później przystąpiliśmy do najważniejszej części – praktycznej. Dzieci same skomponowały swoje Zdrowe Drugie Śniadanie. Pod czujnym okiem Dietetyka dobierały odpowiednie proporcje warzyw i owoców, deliberowały, czy lepszy ogórek czy papryka i urozmaicały danie w ulubiony sposób – dodawały rzeżuchę, kiełki lub szczypiorek. Wyszły bajecznie kolorowe i smaczne potrawy do lunch-boxów.

 

Sprawdzenie zapamiętanej teorii odbyło się w formie quizu. Wygrała go Amelia, która zachwyciła nas refleksem i wiedzą.

Odgadywaliśmy smaki, graliśmy w piłkę i rozmawialiśmy o problemach w rozmiarze XXL. Popijaliśmy wodę z miętą, cytryną lub po prostu mineralną. Było ciekawie i wesoło. Od dziś robimy sobie (sami!) tylko zdrowe drugie śniadania. A może i poczęstujemy nimi rodzinę…

Więcej zdjęć ze spotkania oraz prezentację zawartości lunch-boxów znajdziecie na naszej stronie facebookowej.

Spotkanie uczniów szkoły podstawowej z dietetyczką